O farme bez drámy

Knižka o farme je vlastne prvou z troch od Julie Rothman. Sú to v podstate také menšie encyklopédie. Už sme sa stretli s tou o prírode a ešte nás čaká jedna o jedle. Sú to všetko milé knihy s krásnymi ilustráciami. Vždy ich zhltnem za jeden večer. Knižka o farme ma vzala späť na dedinu k prababke a opäť som otvorila zopár šuplíkov zabudnutých spomienok.

O čom kniha je?

Kniha je takou mini encyklopédiou života na farme. Oboznámime sa s rôznymi budovami, strojmi a nástrojmi, rastlinami a zvieratami. Autorka nás tiež prevedie rôznymi činnosťami ako je oranie, čistenie kopýt, strihanie vlny, či pečenie chleba. Taký malý bonus je, že tam nájdete aj zopár receptov na jedlá a nápoje, ktoré sa spájajú s vidieckym životom v Amerike. Pre nás sú to skôr netradičné veci, ale aspoň si otvoríte obzory.

Tak ako aj v knižke o prírode od rovnakej autorky aj tu doprevádzajú text nádherné ilustrácie. Sú detské, milé a pomôžu vám pochopiť rôzne informácie. Niektoré z tých obrázkov si viem predstaviť zarámované v nejakej detskej izbe. A opäť kniha vás niečo nové naučí, ale aj si osviežite pamäť, či spomienky.

Prečo je dobré si knihu o farme „Farm Anatomy“ prečítať?

Knižka o farme
Farm Anatomy - Julia Rothman

Mňa knižka rozhodne preniesla do detstva. Nikde sme nemali farmu, ale prababka mala dom, kde chovala všetko možné – zajace, kravy, prasatá, sliepky, kačky, husi, morky. Taktiež sa tam veľa pestovalo. Od klasiky (zemiaky) až po jablká, egreše, ríbezle, mrkva, petržlen a ktovie čo ešte. Mám na to síce už len matné spomienky (bola som vtedy veľmi malá, max. 5 rokov), ale často si na to spomeniem. Tiež si spomínam aj na tú časť, ktorú doteraz neznášam – zabíjačky. Našťastie, v knihe o tom nie je ani slovo.

Ako som už spomínala, veľa informácií si vybavíte – častí tiel rôznych zvierat, či rôzne druhy kráv a zajacov. Tiež sa vám určite niekde vynorí, aký je správny postup na oranie poľa. A všetky tie nástroje, ktoré vidíme väčšinou v skanzenoch a múzeách, ale stavím sa, že veľa z nich máte poschovávaných v pivniciach.

A samozrejme nové poznatky vás obohatia a možno zopár z nich aj doma vyskúšate. Mňa osobne zaujal recept na pastiersky koláč a výrobu púpavového vína. Tiež som sa naučila, ktoré kvety sú jedlé a nemusím váhať, ak ich chcem použiť v kuchyni. Tiež výroba domáceho farbiva je zaujímavá. Syr si doma asi nevyrobím a pravdepodobne ani koberec, ale nikdy nehovor nikdy!

Knihu odporúčam rozhodne pre všetkých. Deti sa farme nevyhnú, či už v tejto podobe alebo inej. A pre dospelého je to príjemné spestrenie voľného času a skrášlenie knižnice. Samozrejme netreba zabúdať, že kniha je v angličtine, takže hneď to naberá aj edukatívny rozmer. Uznajte, len málokto z hlavy vie, ako sa povie priadza či znášanie vajec po anglicky.

Published by