Biela veľryba alebo koniec v nedohľadne

Biela veľryba symbolizuje niečo nedosiahnuteľné. Niečo, čo naozaj veľmi chceme, ale nedokážeme to získať. Mne sa aj koniec knihy často zdal priďaleko. A to som sa na ňu veľmi tešila. Je to jedna z mála klasických kníh, ktoré som ešte nečítala.

O čom kniha je?

Román rozpráva príbeh Izmaela, ktorý sa rozhodol vydať na lov veľrýb. V Nantuckete sa nalodil spolu so zvyšnou posádkou a vtedy začalo ich dobrodružstvo. Nenechajte sa však zmiasť. Vydanie, ktoré som čítala ja, má 600 strán, nalodili sa asi po 150 stranách. Takže chce to dávku trpezlivosti. Kapitánom ich lode je Achab. Okrem toho, že je bez nohy, zdá sa, že je aj bez zmyslov.

Musím pripraviť všetkých čitateľov – príbeh je to nervydrásajúci. Je dlhý, vedela by som ho skrátiť tak na polovicu, ale to už by nebol Herman Melville. A čo je zaujímavé, ten príbeh je už skrátený. Pred vydaním totiž pán Melville ukázal svoju prácu Nathanielovi Hawthornovi a už ten mu ju poriadne zredigoval.

Nejdem v ríbehu do detailov, lebo nechcem prezradiť veľa. Príbeh by tak stratil čaro a nechcem vás odradiť od čítania. Takže aby ste zistili, čo sa vlastne na lodi Pequod stalo, musíte sa celým príbehom prelúskať sami. A varujem vás, knihu budete chcieť veľakrát odložiť.

Prečo je dobré si knihu „Biela veľryba“ prečítať?

Biela veľryba - Herman Melville

Sama neviem. Aj keď väčšinou mám klasiku naozaj rada, táto kniha mi neulahodila. Zápletka a príbeh je skvelý. Veľa to hovorí o človeku a jeho zápasení s prekážkami, na ktoré v živote narazí. Tiež tam nájdeme ponaučenie, že pomsta a násilie nič nedosiahnu. Tiež aj spoznávanie nových kultúr a náboženstiev. A samozrejme sa dozvieme veľa o love veľrýb. Vlastne som z toho urobila celkom dlhý zoznam.

Avšak čo ma najviac odrádzalo od čítania, boli tie opisy všetkého naokolo – miest, ľudí, úkonov (proste Balzac ako vyšitý). Navyše autor tam dokáže zakamuflovať dôležitú informáciu pre rozvíjajúci sa dej, takže sa tým musíte prelúskať.

Taktiež sa dozvieme o rozdelení veľrýb, čím sa líšia, kde sa nachádzajú. To všetko má spieť k tomu, aby sme pochopili, prečo je biela veľryba, alebo Moby Dick, taká dôležitá. Prečo je pre rýbarov významná. No mne to pripadalo, ako keď na diplomovke potrebujete ešte niekde nabrať 1000 slov, tak tam pridáte úplne zbytočnú pasáž, no na prvý pohľad sa zdá dôležitá. To isté platí aj o histórii lovu veľrýb a prvých zaznamenaných stretov s bielou veľrybou. Tiež to pripadá, akoby sa iba vypĺňal prázdny priestor.

Môj záver je, že knihu si určite treba prečítať. Je to predsa len kus klasiky a má svoju hodnotu. Možno to budete práve vy, komu kniha sadne a nebude vedieť si ju vynachváliť. Ja som asi mala iba iné očakávania. Ale to nič. Nemôžu to byť samé 5 z 5.  

Published by