Peniaze dokážu všetko, len musíte patriť do správnej skupiny ľudí

Aj vám Mikuláš nosí každý rok niečo iné? Mne minulý rok priniesol knihu Vrahovia mesiaca kvetov od Davida Granna. Veľmi som sa na ňu tešila od chvíle, ako vydavateľstvo Absynt usporiadalo Absyntéku – online knižný trh (kde som neminula žiadne peniaze, teda aspoň nie v tom momente :D) – a David Grann bol jedným z hosťov tejto udalosti. Podľa jeho rozprávania ma kniha veľmi zaujala a musím povedať, že prekročila moja očakávania.

Je až neuveriteľné do akých detailov autor v knihe zašiel. Na druhú stranu som bola veľmi milo prekvapená, že sa David Grann dokázal ku všetkým tým informáciám dostať. Určite to nebolo jednoduché a musel vynaložiť veľa úsilia, aby skomponoval takýto skvost.

O čom kniha Vrahovia mesiaca kvetov je?

Peniaze dokážu všetko, len musíte patriť do správnej skupiny ľudí

Ani s kmeňom Osagov americká vláda nejednala v rukavičkách a presídlila ho zo svojho pôvodného územia na územie terajšej Oklahomy. Čo však nikto nečakal, Osagovia sa presťahovali nad ložiská ropy. Tým sa tento kmeň stal najbohatším kmeňov v histórii, dokonca boli najbohatším regiónom na obyvateľa. A to priťahovalo veľa nežiadanej pozornosti.

Začiatkom 20. storočia však niekto začal členov kmeňa Osagov zabíjať. Všetci žili v strachu, nevedeli kto bude ďalší a chceli to zastaviť. Úrady sa zdali byť bezmocné, lebo hneď ako nejaké vyšetrovanie vôbec začalo sa vyšetrovatelia strácali v moci korupcie a tak sa vlastne nič nevyšetrilo.

Prípady mali veľa pozornosti, tak sa pán Hoover (áno, TEN Hoover) rozhodol poslať tam svojich agentov v utajení. Aj novozačínajúcej FBI záležalo na tom, aby sa to vyšetrilo. Veď aj na tom stála budúcnosť tejto inštitúcie. Treba podotknúť, že agenti mali úspech. Novými vyšetrovacími metódami získali prehľad o prípadoch a obetiach a všetko začalo do seba zapadať.

No ani FBI neprišla úplne na koniec celého sprisahania. Počas vyšetrovania zistili, že to nemá na svedomí len jeden človek. Avšak neodhalili všetkých. David Grann našiel takmer po 100 rokoch ďalší kúsok skladačky. No stále to asi nie je všetko.

Prečo ma kniha tak zaujala?

V prvom rade som zase o niečo múdrejšia. Zistila som niečo o kmeni Osagov, úprimne aj to, že takýto kmeň vôbec je. Tiež som sa dozvedela niečo o zrode FBI. O tejto inštitúcii sme toho počuli už veľa, minimálne seriály z tohto prostredia sú dosť populárne. Ale už vieme aj to ako úrad v začiatkoch vyzeral a čo sa zmenilo.

Tiež sme zase raz videli, že ľudská chamtivosť nepozná hraníc. Ale to tu vlastne bolo vždy. Len niektoré spôsoby vás prekvapia viac ako iné. V tomto prípade, aby to nebolo podozrivé hneď od začiatku, tak ľudia boli zabíjaní rôznymi spôsobmi: strelná rana, postupná otrava, výbuch domu, atď. Takto sa mohlo zdať, že nejde o sériu vrážd. Našťastie to veľmi rýchlo prekukli.

V knihe je tiež zopár krásnych príkladov korupcie a vydierania. Nakoniec to vyzeralo tak, že v tomto sprisahaní sú zapojení naozaj všetci: politici, bankári, sudcovia, obchodníci, lekári, polícia, sluhovia, príbuzní, či svetoznámi zločinci. Konečný zoznam to určite nie je. No musíme si uvedomiť o aké obrovské sumy muselo ísť, keď dokázali poblázniť takmer celú oblasť.

Peniaze hýbu svetom

Dôležité je možno poukázať na to, že ako táto oblasť Osagov vyzerá dnes. Z bohatých miest sú väčšinou zachované len nejaké domy, väčšina budov je schátraná. Kmeň Osagov už nie je taký bohatý ako predtým. Ropné ložiská už nie sú také zaujímavé, lebo v nich nie je toľko ropy, aby sa im oplatilo na tých miestach ťažiť. Svoj boom teda už majú za sebou.

Ale Osagovia, aspoň niektorí, tam žijú doteraz. Je to ich domov, ale stále im v žilách koluje teror zo začiatku 20. storočia. Od svojich predkov vedia, čo sa vtedy odohralo aj kto bol za to zodpovedný. Teda aspoň nejakú časť. Stále sú však zatrpknutý voči vláde, že vtedy pre nich neurobila viac. Pretom ona od nich očakávala veľa.

Keď Osagovia zbohatli vďaka rope, vláda USA zasiahla. Osagovia nemohli používať peniaze tak ako chceli. Každému členovi bol pridelený poručník, ktorý schvaľoval ich nákup alebo využitie peňazí. Osagovia mali teda asi také práva ako deti. Len máloktorý člen kmeňu mal právomoc narábať so svojimi peniazmi tak, ako chcel. Môžeme sa len dohadovať prečo to tak bolo, ale myslím, že jediná odpoveď, ktorá je na mieste je závisť a chamtivosť.

Peniaze dokážu všetko, len nesmiete byť Osag

Čo bolo tiež veľmi zvláštne, Osagovia si museli platiť za vyšetrovanie vrážd. Dokonca by som povedala, že to bolo na smiech. Určite nebolo ľahké žiť v takých podmienkach. Museli žiadať o niečo, čo pre ostatných obyvateľov USA bolo samozrejmosťou. To je tiež čistý dôkaz rasizmu. Väčšinou sa hovorí, že keď máte peniaze, môžete všetko. Osagovia peniaze mali a aj tak im nepomohli.

Teraz takmer po 100 rokoch od vrážd (číslo je len orientačné, keďže sa zdá, že s vraždami sa začalo oveľa skôr než sa zo začiatku predpokladalo) je tu istá útecha. David Grann aj po takej dlhej dobe odhalil zopár skutočností, ktoré sled udalostí posunuli ďalej. Zostáva nám len dúfať, že raz sa podarí odhaliť celú sieť zločincov, ktorí za to boli zodpovední. Oni už síce pykať za svoje činy nebudú, ale minimálne to môže priniesť kľud na duši pozostalým obetí.

Published by