Interrupcie by mali byť tiež možnosťou

V druhom ročníku na univerzite sme išli zo školy do Paríža na literárnu exkurziu. Autobusom. Tým pádom sme museli mať niekde tú povinnú 8-hodinovú prestávku a tentokrát to bolo v Prahe, zašli sme tam do divadla na predstavenie, do Klementina (národná knižnica) a mali sme samozrejme rozchod. Na Václavskom námestí som opäť raz zablúdila do kníhkupectva. Chcela som si kúpiť nejakú knihu, ktorou by som zabila čas počas rozchodu. Siahla som po Zásadách muštárne od Johna Irvinga a ani vlastne neviem prečo. Proste ma k nej niečo ťahalo.

Viem, že potom sme mali ísť do toho divadla a po predstavení sme mali ďalší rozchod, čo bolo trochu náročné, keďže už bola noc. Našťastie sme našli non-stop McDonald a nemuseli sme sa túlať pražskými nočnými ulicami, až kým sme nemali ísť k autobusu. Takže s novou knihou v kabelke som nastúpila a knihu som ani neotvorila. To bol rok 2014. A ku knihe som sa reálne dostala až minulý rok. A možno taký odstup nebol na škodu.

O čom kniha Zásady muštárne je?

Interrupcie by mali byť tiež možnosťou

Kniha hovorí o chlapcovi, Homerovi, ktorý vyrastal v sirotinci. Každá rodina, ktorá si ho zobrala ho však po čase nechcela, aj samému Homerovi sa najviac páčilo práve tam. A tak sa doktor Larch, mimo iného aj riaditeľ sirotinca, musel zmieriť s tým, že Homer s nimi zostane a začal doňho investovať viac úsilia. Homer bol šikovný a učenlivý a tak mu doktor dal knihu anatómie, aby sa chlapec začal postupne učiť.

Homer bol tiež veľmi všímavý a nemohol prehliadnuť, že veľa žien prichádza do sirotinca, no nikdy si žiadne dieťa so sebou nevezme. Keď je starší, tak pochopí, že doktor Larch vykonáva interrupcie. V tom čase boli v Amerike nezákonné a vykonávali sa iba vo veľmi výnimočných prípadoch (20.-50. roky 20. storočia). Avšak doktor Larch mal veľmi zlý zážitok ešte počas jeho lekárskej praxe na klinike a chcel tým ženám pomôcť.

Homer tomu rozumel, vedel, že nič iné tým ženám nepomôže. S interrupciou ako takou súhlasil. Čo ale prekvapilo aj doktora Larcha, odmietol ich vykonávať. Keď prišiel mladý pár (Wally a Candy) a žiadal o interrupciu, doktor Larch ju vykonal. Mladému páru sa Homer zapáčil a vzali ho so sebou domov, mal to byť len výlet. Avšak Homer odtiaľ už neodišiel. Namiesto lekárskej praxe sa začal starať o jablká na ich farme.

Wally však musí narukovať a medzi Candy a Homerom sa začína vyvíjať viac ako len kamarátsky vzťah. Candy otehotnie a Homer ju zoberie do sirotinca, kde dieťa porodí. Vracajú sa späť a tvrdia, že si ho adoptovali. Wally je nezvestný a tak sa zdá, že predsa len budú naozajstný pár. Lenže Wally sa po čase vracia domov ako invalid a všetko sa začína komplikovať.

Prečo je okolo interrupcie toľko diskusií aj dnes?

Nikdy to nebola ľahká téma a nikdy ani nebude. A je jedno či ste veriaci alebo nie, pretože sa jedná o ľudský život. Ja som ako Homer, súhlasím s interrupciami, ale sama by som asi na ňu nešla. Myslím, že by som musela mať veľmi vážny dôvod, aby som na taký zákrok vôbec pomyslela.

Tak prečo s nimi súhlasím? Myslím, že je to otázka voľby. Nemyslím si, že ženy idú na interrupciu z dlhej chvíle, alebo že sa jednoducho rozhodnú, že si to dieťa nenechajú. Myslím, že vždy majú oveľa hlbší závažnejší dôvod. A už len to, že mám na výber, že mám možnosť sa slobodne rozhodnúť, je veľmi oslobodzujúce.

Za posledný rok sa téma zákazu interrupcií objavila minimálne dvakrát, našťastie nikdy neuspela. Je veľmi smutné pozorovať, že niečo čo tu nejakú dobu bolo a fungovalo, chce zrazu niekto zničiť. Najskôr išlo o to, aby ženy začali udávať dôvod interrupcie. Myslím, že v tom stave v akom sa žena nachádza pri tom vážnom rozhodnutí, nie je schopná sa niekomu zdôveriť s dôvodom. A druhýkrát, že by sa interrupcie nemali vykonávať na požiadanie ženy. A to čo už je za nezmysel?! Kto má o ňu požiadať? Vtedy si myslím, že politici neuvažujú triezvo.

Je dôležité mať na výber

Lekári, ktorí interrupcie vykonávajú majú rovnako na výber. Vždy môžu odmietnuť vykonať zákrok. Napríklad moja gynekologička ma upozornila hneď pri mojej prvej návšteve, že interrupcie nerobí. A vedy som mala na výber – zostanem pri nej alebo odídem.

Počet vykonaných interrupcií ročne klesá. To je dobré znamenie. A preto nerozumiem, prečo do toho chce niekto zasahovať. Keby sa zakázali úplne, bude to viesť k väčšej úmrtnosti – už nemusí zomrieť len plod, ale aj matka. Nelegálne potraty sa väčšinou vykonávali v nie veľmi sterilných podmienkach a často sa stávalo, že to ani neboli kvalifikovaní lekári.

Preto by sme si mali stáť za tým, aby sme mali vždy možnosť výberu. Nech sa stane čokoľvek, nech sa ocitneme v akejkoľvek situácii, vždy by sme mali mať možnosť vybrať si. Zvážiť všetky pre a proti na oboch stranách. Možno mať niekoho, s kým sa môžeme poradiť o možnostiach. Je ľahké súdiť, keď nepoznáme situáciu v ktorej sa žena nachádza. Buďme viac empatickí.

Published by