O jedle sa dá písať aj inak

O jedle sa toho popísalo už veľa a dobre. A výnimkou nie je ani „Food Anatomy“, ktorá spolu s „Nature Anatmoy“ a „Farm Anatomy“ tvorí skvelý komplet krásnych kníh. Garantujem vám, že sa dozviete niečo nové a obohatíte si slovnú zásobu. Tiež je to kniha, ktorú si môžete listovať aj s vašimi deťmi (aspoň školopovinnými) a aj na nich sa niečo nalepí.

Čo sa týka samotnej literatúry o gastronómii, toto je rozhodne unikát. Vyzerá inak, ako rôzne iné druhy enczklopédií a príručiek. Zároveň je písaná jednoducho, aby ju pochopili aj deti a nemuseli ste sa moriť množstvom cudzích, často nezrozumiteľných, slov.

O čom kniha je?

Kniha je menšou encyklopédiou sveta jedla. Okrem rôznych druhov ovocia, zeleniny, cestovín a mäsa, sa dozvieme rôzne zaujímavosti zo sveta gastronómie a stolovania. Celú knihu sprevádzajú nádherné ilustrácie, ktoré sú detsky jednoduché, no o to príťažlivejšie. A áno, nachádzajú sa tam aj naše halušky.

Kniha tiež obohatí našu anglickú slovnú zásobu  oboznámime sa s termínmi, ktoré možno tradične nevyhľadávame. Tiež sa vydáme na cestu po svete za gastroómiou rôznych krajín a naučíme sa aj zopár vecí ich tradičného spracovania potravín, či výrobu rôznych pochutín.

Prečo je dobré si knihu o jedle „Food Anatomy“ prečítať?

O jedle: Food Anatomy - Julia Rothman

Určite sa dozviete niečo nové. Pre mňa bola jedna z noviniek, že praclíky nepochádzajú ani z Rakúska, ani z Nemecka, ale z Talianska. Vyrobili ich mnísi v kláštore a chceli, aby to vyzeralo tak, že deti majú ruky prekrížené tak, aby to vyzeralo ako pri modlitbe. Takýchto zaujímavých faktov je tam veľa.

Tiež som si obohatila slovnú zásobu, čo sa týka rôznych chutí. Takže nie je to len o tom, že niečo je sladké, slané, kyslé. Rozprestrie sa pred vami celá paleta chutí. Taktiež ma zaujali rôzne druhy pečiva a stolovacieho náčinnia. A verte mi,  tých slovíčok je veľa a určite si ich všetky hneď nezapamätáte, ale aspoň viete, kde ich nájsť.

Stolovanie je kapitola sama o sebe. Nejde len o tradičné druhy vidličiek, lyžičiek a nožíkov. Naučíte sa ako stolujú v Číne, Japonsku, Thajsku, Indii, či Kórei. Tiež uvidíte rôzne druhy čajníkov a kávovarov, či všakovakých pecí.

Stále populárnejší street food tam má tiež svoje miesto a o dezertoch ani nehovorím. Rozhodne budete po prečítaní haldní, tak si pripravte aspoň malú svačinku. Ja som dostala chuť na kari. Čo to bude u vás?

Published by